çetin ticaret

İLAHİ İMTİHAN

Yapılması, yetiştirilmesi gereken sorumluluklar, zorunluluklar derken kapılmış gidiyoruz hayatın akışına...

1518 0

Ebru Savaş

Ebru Savaş

Yapılması, yetiştirilmesi gereken sorumluluklar, zorunluluklar derken kapılmış gidiyoruz hayatın akışına... Koşuyoruz koşmasına da, yetişebiliyor muyuz acaba bu akışın hızına? Tüm bu zorunlulukların dışında bir de gerçekten yapmak istediklerimiz, hayallerimiz, hedeflerimiz var. Hep; ileride, zaman olunca,şartlar olgunlaşınca, fırsat bulunca dediğimiz...

İlerisi gelir mi, zaman olur mu, şartlar olgunlaşır da fırsat bulur muyuz bilmem ama tüm bu şartların oluşmasını beklerken yaşayamayıp gerçekleştiremediklerimiz yaşam aslında! Kimine göre bitmek bilmeyen, kimine göre göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir yol... Bu yolda her insan kendi özgün hikayesinin kahramanı olmak için çabalarken hergün en baştan sınanır hayatta. Okuduğum bir yazıda şuna benzer bir cümle geçmişti: ’’Yaşamak ilahi sınanmadan geçmektir, hayat içimizdeki gizli kimliğimizi ortaya çıkaracak, ilişkilerimiz kim olduğumuzu belli edecek, iddialarımızla yüzleşeceğiz. Bunun adı ilahi imtihandır, sınanmadır, denenmedir ve hepimiz bu çarktan geçeceğiz.’’

Öyleyse yaşamda farkındalığımız olmalı. İnsan neye ve kime hizmet ettiğini bilmeli. Her türlü olayı akıl süzgecinden geçirmeli, hareketlerini doğru bir biçimde düzenlemeli  ve olaylar karşısında net bir tavır alabilmeli. Duruşunu ortaya koyabilmeli.

Hepimiz yaşadığımız dünyada, çevre ilişkilerimizde birşeylere inanmaya ve bu inançlar doğrultusunda hareket etmeye mecburuz. Bu mecburiyetimiz hayattaki çizgimizi belirliyor. Ama bu çizginin sınırları belirlenmemiş olduğundan doyumsuz insanoğlu olarak çoğu zaman çelişkilere düşenlerimiz de oluyor. İşte farkındalık bu çelişkilerin kırılma noktası..

Hani her şey kendi zıttıyla bilinirya ve zıttını da içinde barındırır denir; iyi ile kötü, doğru ile yanlış, siyah ile beyaz, güzel ile çirkin şu an içinde bulunduğumuz, yaşadığımız günler kadar birbirine yakın olup iç içe geçmemiştir heralde...

Uzun lafın kısası; yaşamak sınanmaktır demiştikya..Bu sınavdan yüz akıyla geçmek için hayatın akışına ayak uydurmaya çalışırken, hayattaki misyonumuzu belirlemeli, bu amaçla günlerimizi geçirirken kendimizi bilmeli, boş heveslere ve vaatlere itibar etmemeli, çelişkili durumlardan doğru yöne uzanabilmeliyiz. Bunun için kendimize yoğunlaşmalı ve dünyayı anlamaya çalışmalıyız.

Ben kimim, niçin varım, nereden geldim,nereye gidiyorum sorularının cevaplarında saklı herşey! Hayatı farketmemize yarayan sorular... Çünkü; kimsenin sırtına basmadan, kimsenin ahını almadan, nerden geldiğini unutmadan sınanmakta olduğumuz bir hayat yaşamak daha güzeldir muhtemelen.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.