çetin ticaret

KURBAN BAYRAMI VE KURBAN İBADETİ

Kurban, insanlık tarihi kadar eski olan bir ibadettir. Bugünkü şekliyle bize İbrahim aleyhisselam’dan kaldığı bilinmektedir.

319 0

Ramazan Taneri

Ramazan Taneri

Kurban, insanlık tarihi kadar eski olan bir ibadettir. Bugünkü şekliyle bize İbrahim aleyhisselam’dan kaldığı bilinmektedir. Sahabe Rasulullah Efendimize (s.a.v.) kurbanla ilgili sorduklarında karşılık olarak Efendimiz (s.a.v) “İbrahim aleyhisselamın sünneti” olduğunu bildirmiştir (İbn Mâce, Edâhî, 3; İbn Hanbel, IV, 368).
Kurban hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Peygamber efendimiz (sav) Zilhicce'nin 10. . Ezansız ve kametsiz olarak iki rekât Kurban Bayramı namazı kıldırdı. Namazdan sonra bir hutbe irâd etti. Bu hutbelerinde, kurban kesmelerini Müslümanlara emretti. Kendileri de iki kurban kesti.

Rasulullah (s.a.v) her yıl ehl-i beyti ve ashabıyla beraber kurban kesmişlerdir. Meşru kılındığı seneden bugüne kadar İslam’ın şe’âirinden, sembollerinden olan kurbanı mükellef olan Müslümanlar kesmeye devam etmiştir.

İslam tarihinde kurbanın tarihi Hz. Âdeme kadar dayanmaktadır. Bütün ümmetlere meşru kılınmıştır (Hacc, 22/34). Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmiştir. (Sâffât, 37/107). Bu haberler kurbanın genel olarak bütün ümmet ve topluluklar tarafından yerine getirilen bir ibadet olduğunu ifade etmektedir.
Kurban kesmenin de usulü vardır. Kurban edilecek hayvan incitilmeden kesileceği yere götürülür. Kıbleye doğru yatırılır. Küçükbaş hayvanların üç ayağı bağlanır, hareket etmesi için bir ayağı serbest bırakılır. Büyük baş hayvanların dört ayağı bağlanabilir. Önce kurban duası okunur. En’am Suresinin  iki ayeti meali kurban duası olarak okunabilir: “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emrolundu ve ben Müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162,163)
“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah'a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)
Sonra üç defa şu tekbir getirilir. ?”Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi'l hamd” Bu tekbirin Türkçe karşılığı “Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur.”
Daha sonra “Bismillahi Allahü Ekber” denilerek kurban kesilir. Kurban kesildikten sonra sahibi, Allah rızası için iki rekât namaz kılabilir. Namazdan sonra kurban kesme nimetini ihsan eden Hz. Allah’a şükredip dua eder.

Allah (cc) şimdiden Kurbanlarımızı kabul eylesin.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.