çetin ticaret

İYİ TATİLLER

Bu dönem, karnedeki notlardan bağımsız olarak, çocuğumuzu uzun, yoğun ve yorucu bir  uzaktan eğitim döneminde gösterdiği çaba ve çalışmaları için ne kadar tebrik etsek az... 

1196 0

Ebru Savaş

Ebru Savaş

Bu dönem, karnedeki notlardan bağımsız olarak, çocuğumuzu uzun, yoğun ve yorucu bir  uzaktan eğitim döneminde gösterdiği çaba ve çalışmaları için ne kadar tebrik etsek az... 
   
Uzaktan eğitim sürecinde, çocuğumuz zaman zaman motivasyon düşüklüğü, odaklanma sorunu ve uyku bozuklukları yaşamış olabilir. Pandemi şartları içerisinde hangimiz böyle durumları tecrübe etmedik ki?  Bu sebeple çocuklarımızın getirdikleri karneleri, hayattaki tüm başarısını gösteren ya da onun geleceğiyle ilgili beklentilerimizi şekillendiren bilgileri sunan birer belge değil; önümüzdeki dönem aynı başarıyı sağlamak veya daha başarılı olmak için onları  planlı, programlı ve verimli çalışmaya güdüleyen bir durum değerlendirmesi olarak görmeliyiz. Bu bilgilere dayanarak  yavrularımızı  başkalarıyla kıyaslama ya da yarıştırma yoluna gitmemeli, geliştirilmesi gereken bilgi ve becerilerini ön plana çıkarmayı amaçlamalıyız. 
 
Pandemi sürecinin etkisiyle,ailece önceki yıllara göre oldukça farklı tecrübeler edindiğimiz bir eğitim-öğretim dönemi geçirdik. Belki de  çocuklarımızın teknolojiyi, bu kadar fazla öğrenme ve kendini  geliştirme amaçlı kullandığı başka bir sene olmamıştı. Akademik bilgi ve becerilerin uzaktan eğitimle etkili ve verimli bir şekilde, evlerimizden hiç çıkmadan ya da başka bir deyişle evlerimizin rahatlığında da öğrenilebileceğini anladık.
   
Tabi bununla birlikte uzaktan eğitim sürecinin bazı zorlayıcı yanlarıyla da karşılaştık. Bizler de elimizden geldiğince onlara destek olmaya çalıştık. Çocuklar bir taraftan pandemi şartlarının zorluğuyla baş ederken bir taraftan da kendilerinden beklenenleri yerine getirmek durumunda kaldılar. Dersler boyunca  sürekli ekrana baktıklarından, çoğunlukla yüz yüze eğitime göre daha çabuk yoruldular.. Kimi zaman derslere odaklanmakta zorlandılar ve buna bağlı olarak derslere kendilerini verebilmeleri adına daha fazla enerji harcadılar. Tabi onlarla birlikte bu sürece onları adapte ederken veliler olarak bizler de oldukça zorlandık.. Yani, kısacası hem çocuklarımız hem bizler zorlu bir uzaktan eğitim dönemini geride bıraktık. Uzaktan eğitim sürecinin kendine has bu zorlukları sebebiyle de tatilin her zamankinden daha çok hak edildiğini söyleyebiliriz. 
 
Nacizane fikrim; bu sebeple, tatilin birinci amacı bu yorucu sürecin üstüne yorulan bedenleri ve zihinleri dinlendirmek olmalıdır.  Ayrıca tatili bir öğrenme olanağı olarak değerlendirmek de sonraki döneme daha hazır başlayabilmek açısından oldukça kilit bir noktadır. Konu tekrarları yaparak hafızalarını  tazelemek özgüvenli bir şekilde sonraki yıla başlamalarında  etkili olabilir. Dinlenme ve öğrenmeye ek olarak, son olarak da tatil, çocuklar için  iyi bir kendini keşfetme olanağıdır. Hangi derslerden keyif alıyorlar? Hangi dersleri çalışmak onlara hobileriyle ilgileniyor gibi geliyor? Üniversitede hangi bölümü okumak isterler? İlerde hangi mesleği yapmak ister? İşte, tatilde kendileriyle ilgili bütün bu sorulara cevap arayıp, buldukları cevapları aileleri olarak bizlerle  tartışarak geleceklerini planlamaya şimdiden başlayabilirler.          
Tatiller çocuklarımıza daha çok zaman ayırabilmek, sevgimizi ve ilgimizi onlara daha çok gösterebilmek için önemli fırsatlardır. Tatilde çocuklarımızla beraber oyun oynamak, kitap okumak, pandemi tedbirlerine uyarak çeşitli geziler yapmak ve sohbet etmek gibi etkinlikler onların hem bedensel hem de zihinsel yorgunluklarını atmalarına yardımcı olabilir.Tatiller, ailece en güzel anların  yaşandığı ve geriye en güzel anıların biriktirildiği en güzel zamanlar...
   
Çocuklarımıza en güzel zamanlardan olan  bu yaz tatilini, notları ne olursa olsun umudunu, cesaretini, inancını  ve kendilerine  olan güvenlerini diri tutarak; 
   
Eğitim camiasında görev yapan geleceğimizin umudu ve ülkemizin istikbali olan öğrencilerimizi  hayata hazırlayan kıymetli öğretmenlerimize ve zorlu pandemi koşullarında sonuna kadar çocuklarından desteğini esirgemeyen ailelere SAĞLIKLI, MUTLU, HUZURLU, EĞLENCELİ GÜZEL TATİLLER DİLERİM.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.