çetin ticaret

ANNE BABA HAKKI

Bizi dünyaya getiren kutsal varlıklar olan anne babalarımızın bizleri üzerinde hakkı çoktur. Canlılar içerisinde büyümesi, yetişmesi en zor olan insandır.

822 0

Ramazan Taneri

Ramazan Taneri

Bizi dünyaya getiren kutsal varlıklar olan anne babalarımızın bizleri üzerinde hakkı çoktur. Canlılar içerisinde büyümesi, yetişmesi en zor olan insandır. Yeni doğan bir bebeğin hayatını devam ettirmesi için,  için anne ve babaya ihtiyaç duyar. Anne ve babalarımız bizim  ihtiyaçlarımızı gidermek için gecesini gündüzüne katar, çalışıp çabalar. Böyle bir durumda bizler nasıl olur da anne babamıza saygısızlık eder, onlara hürmeti çok görürüz?                                                      
Her insanın öldükten sonra gitmek istediği yer elbette ki cennettir. Fakat cennete gidebilmek için bu dünyada dinimize uygun yaşamak ve iyi bir kul olmak gerekir. İyi bir kul olabilmenin ön şartı Allah’ın rızasını kazanmaktır. Allah’ın rızasını kazanabilmek ise öncelikle anne babanın rızasından geçer. Üzerimizde hakları çok olan anne babalarımız için bu dünyada bize birçok sorumluluk düşer. Onlara bu hayatta iken maddi manevi yardımda bulunmak, ihtiyaçlarını karşılamak, bakımlarını üstlenmek ve en önemlisi onlara saygıda kusur etmemek bunların başında gelir.

Anne babaya olan tutumumuz aslında bizim seçtiğimiz yolu belirler bu hayatta. Çünkü anne babaya karşı acımasız ve hayırsız olan bir evlat doğru yolda değildir ve bu kişi erdemli bir insan olarak nitelendirilemez. Erdemli bir birey olabilmek ahlaklı yaşamaktan geçer. Saygı, hürmet, vicdan gibi kavramlar ise ahlakın içinde barındırdığı kavramlardan yalnızca birkaçıdır. Saygı ve hürmet denilince de ilk akla gelen anne babaya olan saygı ve hürmettir. Durum böyleyken ve önümüzde doğru, güzel bir yol varken bizler niçin dinimizin emrettiği yoldan gitmeyip kendimizi hüsrana sürüklüyoruz? 
     
Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, anne babaya bırakın saygısızlığı ‘’Of’’ bile dememenin gerekliliği üzerinde durmuştur. Nitekim bir ayette; ‘’Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine «of!» bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. (İsra 23) buyrulmuştur. Anne babamıza karşı gelmemek, asi olmamak dinimizin bizden istediği davranışlardır. Onlara karşı daima merhametli olmak, tatlı dilli olmak ve onları incitmemek gerekir. İyi bir insan olabilmek, kendimizi yetiştirmek ve nefsimizi terbiye etmek için birtakım olumsuz duygulardan kurtulmamız gerekir. Öfke, kin, nefret bu duyguların başında gelir. Bu duyguları anne babaya sergilemek insanı cennete götüren yoldan uzaklaştırır. Bu yüzden bizler Allah’ın rızasını kazanabilmek ve hayırlı evlat olabilmek için anne babamıza hürmet göstermeli, onları kırmamalı ve hayır dualarını alabilmek için çabalamalıyız. Rabbim bizleri anne babasının hayır duasından alanlardan eylesin.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.