çetin ticaret

ASIM'IN NESLİ

Güzel ilçemin güzel insanlarından bazılarının bu gerçeği kabul etmeyip 'Akif'in Bayramiç'te yaşamış olması' cümlesi ile yetinmelerini anlayamıyorum.

1139 0

Mehmet Selahattin Gökhan

Mehmet Selahattin Gökhan

Prof.Dr. Kaya Bilgegil'in  Başkanlık Arşivi Sicil-i Ahval Defteri kayıtlarından tespit edip yayımladığı resmi belgelere göre milli şairimiz, hemşehrimiz Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında  Bayramiç'te doğmuştur. Güzel ilçemin güzel insanlarından bazılarının bu gerçeği kabul etmeyip "Akif'in Bayramiç'te yaşamış olması" cümlesi ile yetinmelerini anlayamıyorum. Her fırsatta "Bayramiç'te doğma" gerçeğini vurgulamamız, afişlerde, kitabelerde, konuşmalarda üstüne basa basa dile getirmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Kasabamızın tüm kurumları, kuruluşları ve kişileri  bu konuda  birlikte hareket etmelidir. Böylece kasabamız  tarihine, Akif'in hatırasına saygı duymuş, ilçemiz turizmine değer katmış oluruz. Daha çok ziyaretçimiz olur, en başta esnaflarımız olmak üzere herkes kazanır. Vizyonumuz da misyonumuz da buna uygun olmalıdır.

Akif'in doğup büyüdüğü ev aslına uygun olarak yeniden yapıldı, babasının görev yaptığı Taşköprü Camii de restore edildi. Kasabamızın tarihine ve Mehmet Akif'in hatırasına sahip çıkılmıştır. Ayrıca ilçemiz bu eserlerden dolayı  ziyaretçi akınına uğramıştır, kasabamız değer  kazanmıştır. Bu kazanımlarda çok kıymetli emekleri olan Bülent Turan ve Sadettin Arslan'dan  şimdi de Taşköprü'nün  ödeneğinin ayrıldığı ve restore edileceği müjdesini aldığımızı bilgilerinize sunarım.

Binalar, yollar, köprüler, tüneller yapmakla sorunlarımız bitiyor mu? Gençlik nasıl? Neler oluyor?  Nereye gidiyor? İstikbalimiz? İstiklalimiz? Gençliğe sahip çıkanlar neden  karalanmaya çalışılıyor? 

Güzel İlçemizin güzel insanları biraraya gelmişler. "Bayramiç Asım'ın Nesli Gençlik Derneği"ni kurmuşlar. 20.06.2020 'de kurulan derneğin 16 'sı akademisyen  251 aktif üyesi var. Üyelik prosedürü devam eden 180 yeni üyelik başvurusu var. Ayrıca üye olmak için 18 yaşına gelmeyi bekleyen  160 genç var. 

İhtiyaç olunca kasabamızın Akif'e gönül veren, sponsorluk yapan guzide insanları var  ki sayıları epeyce fazla,  onlar karşılıyor. Kasabamla gurur duyuyorum. 

Söyleşiler düzenlemişler. Mehmet Akif ile ilgili  kitaplarla dolu raflar gördüm. Kitapları okuyup değerlendirdikleri nezih bir lokalleri var. Sohbetin  yanında bahane olsa da çayları mükemmel. Pırıl pırıl gençler. Harıl harıl kitap okuyorlar. Satranç ta var.Kötü alışkanlıklardan uzak, sadece kasabamıza değil  dünyaya örnek olacak şuurlu insanlarımızın çoğalmasına hizmet edeceklerine inanıyorum.

Çeşitli sebeplerden okulu terketmiş beş lise öğrencisine sahip çıkıp imkanlar temin ederek öğrenim hayatlarına devamlarını sağlamışlar. Flimlerde seyretmekle yaşanmaz, bu hikayeleri gerçek hayatta yaşamak ne kadar yüce bir duygudur kelimelerle anlatılamıyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile "Asım'ın Neslinden Akif'e Mektuplar" projesi yapıp ortaokul ve lise öğrencileri arasında il çapında yarışma düzenlemişler. 21 Mayıs 2021 de yapilan törende Mustafa Kemal ATATÜRK  ve tüm şehitlerimiz, ebediyete intikal etmiş gazilerimiz için Saygı Duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı'mız okundu. Dereceye girenler ödüllerini  derneği ziyarete gelen ilimiz milletvekilleri Bülent Turan  ve Julide İskenderoğlu'nun elinden aldılar. Milletvekillerimiz derneğin üyesidir.

Dernek başkani  sportif, sanatsal faaliyetler, geziler, müsabakalar planladıklarını anlattı. Amaçlarının Mehmet Akif Ersoy'un tarif ettiği "Asım'ın Nesli "çizgisinde gençler yetiştirmek olduğunu, kasabamız gençlerinin sosyal, kültürel, akademik, maddi ve manevi hayatlarının ideal düzeye gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Dernek Başkanı Gökhan Demirsöz'ü, "Asım" olmaya gönül verenleri, destek olan ilçemin güzel insanlarını tebrik ederim. Çalışmalarında üstün başarılar dilerim. 

Dernek  siyasidir, şudur, budur diyerek, bilinçli veya bilinçsiz olarak, sonuçta neye hizmet ettiği belli ucuz dedikodudan ibaret karalamalara  kulak asılmamasını tavsiye ederim. Çünkü; Mehmet Akif Ersoy'un Bayramiç doğumlu olduğunu görmezden gelenler ile Bayramiç Asım'ın Nesli Gençlik Derneği'ni karalamaya çalışanlar aynı kişiler. Düşünce dünyaları ve bakış açılarında çelişki yok. Başka açıdan baktıklarında düşünceleri de değişecektir, kendileri  de güncellenecektir. Hep aynı açıdan bakmak insana çoğu zaman ızdırap verir, ızdırap ağır olduğundan taşıması zordur, insana acı verir. Bir kere başka açıdan baktıklarında huzura, mutluluğa kavuştuklarını hissedip rahatlayacaklardır, hem de ne kadar. Başka açı dediğim tarihi gerçekler, kasabamız menfaatleri, halisane, iyi niyetli faaliyetlerdir.

"Asım" kelimesinin anlamı " temiz, sağlam karakterli  ve masum insan" dır. "Asım'ın Nesli" ise, Mehmet Akif'in tasavvur ettiği ideal genci tarif ettiği karakterdir.

SAFAHAT isimli şiir külliyatının 6. kitabının adı "Asım" dır. Bu kitaptaki "Çanakkale Şehitlerine"  adlı şiir Asım'ı anlatmaktadır:

"Asım'ın nesli, diyordum ya, nesilmiş gerçek İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek" 

Diğer şiirlerinde de doğru bildiklerini yapan, mütevazi, şerefli, haysiyetli, sözünde duran, vefakar, azimli, vatanını, milletini, devletini, bayrağını seven karekter tarifi yapmıştır.

Göktürk Devleti  tarihine  ait olan  Bilge Kağan Yazıtı'ndaki 33 buyruktan biri şöyledir:

"Türk Milleti, üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe senin elini (yurdunu), töreni (devletini, düzenini) kim bozabilir?"

Yazıtlardan yaklaşık 1300 yıl sonra yazılan İstiklal Marşı'mızın bütünündeki anlam aynı değil midir ?

"Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal, Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet, Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal"

İSTİKLAL ve İSTİKBAL  mücadelemiz bitmemiştir, görünen o ki kolay kolay bitmeyecektir. 

Okuyan, düşünen, şuurlu, çalışkan nesiller temenni ederim.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.