çetin ticaret

SOYKIRIM  MI ?

1915 Çanakkale Köprüsü binlerce yıllık hayaldi. Milattan Önce 480 yılında Persliler, 674 tane gemiyi yan yana bağlayarak köprü meydana  getirdiler. Karşıya geçip Yunanlılarla savaşmak için.

780 0

Mehmet Selahattin Gökhan

Mehmet Selahattin Gökhan

1915 Çanakkale Köprüsü binlerce yıllık hayaldi. Milattan Önce 480 yılında Persliler, 674 tane gemiyi yan yana bağlayarak köprü meydana  getirdiler. Karşıya geçip Yunanlılarla savaşmak için.

Yakın tarihimize bakarsak, 1879'da 2.Vahdettin tarafından metalden, demiryolu irtibatı da sağlayacak olan bir köprü projelendirildi. İç ve dış karışıklıklar sebebiyle gerçekleştirilemedi.

1973'te N.Erbakan,1984'te Çanakkale Belediye Başkanı O.Uğur ve 1998'de dönemin iktidar partisi DYP tarafından gündeme getirildi. Çeşitli sebeplerden başarılamadı.
     
1915 Çanakkale Köprüsü önümüzdeki yıl hizmete açılacak nasip olursa.

Çanakkale yıllarca neyi bekledi?

Öğrencilik yıllarımda "Yurdumuzun yüzöl çümü  ne kadardır?" sorusunu kaç defa cevapladım, öğretmenlik yıllarımda aynı soruyu öğrencilerime kaç defa sordum bilmiyorum. Ancak, aranan cevap "783 562 kilometre kare "idi. Bu cevap dün doğruydu, artık yanlış. Ekle üzerine Mavi Vatanı 1 245 000 kilometre kare olduk. Haritalar,ders kitapları, ansiklopediler, kayıtlar vb. ne varsa hepsi  güncelleniyor. Hakkımızı tescilletiyoruz bütün dünyaya.

Mavi Vatan yıllarca neyi bekledi?

Doğalgaz 100 yıldır beklemedeydi.

Neden?

Ayasofya 86 yıldır bekliyordu.
Neyi?

Kıbrıs Maraş 46 yıldır açılamadı.

Neden?

Azerbaycan Karadağ 30 yıldır bekliyordu. 
Neyi?

Savunma Sanayimiz şaha kalkmak için yıllarca neyi bekledi?

Ve daha birçok büyük hamle yıllarca neden bekledi? Neyi, kimi bekledi?

Bütün bunlar son 20 yılda birer ikişer başarıldı.

Neden son 20 yılda?

Bu sorunun cevabını herkes biliyor.
     
Daha neler neler, sırasıyla hepsi olacak İnşallah. 

Başarı belli. İstikbal mücadelesi belli. Bu büyük hamleleri eleştirmeye kalkan kendi insanlarımıza ne demeli?

Geçim kaynaklarına sömürü düzenlerinin çarkına çomak sokacaksın, medeniyet dedikleri tek dişi kalmış canavar boş durur mu? Batının karşı çıkmasına rağmen Kıbrıs Barış Harekatını yapan B.Ecevit -N.Erbakan hükümetine ambargolar, yaptırımlar uygulanmıştı. Büyük yalanları kendi basınımız yaymıştı. Günümüzdeki ekonomik baskıların, ambargoların, siyasi entrikaların da sebebi aynıdır.
     
Batı hedeflerine ulaşmak için "en büyük yalanı" da uydurur. Yalanın en büyüğü ile kitleleri yönlendirme meselesi. "Soykırım" yalanı da işte böyle birşey. Koparılan yaygara boşunadır. Moralimiz bozulmaz, hedeflerden vazgeçmeyiz, istiklal ve istikbal yolunda yürürüz. "Soykırım" mış. Hadi oradan der işimize bakarız. Arşiv orada, tarih orada.
      
Güzel kasabamın güzel insanlarına  hatırlatmak, sebepleri ve sonuçları dikkatlerine sunmak istedim. Algılara kapılmamak, olguları görmek adına.

Sağlıklı, güzel bayramlar dilerim.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.