çetin ticaret

AB'ye GİRDİK!

Biz ülke olarak yıllardır Avrupa Birliği (AB) kapısında beklerken, ilçemiz Bayramiç Beyazı ile kapıdan içeri girdi. Şaka yapmıyorum.. bu gerçek.

843 0

Hasan Alper Uydaş

Hasan Alper Uydaş

Biz ülke olarak yıllardır Avrupa Birliği (AB) kapısında beklerken, ilçemiz Bayramiç Beyazı ile kapıdan içeri girdi. Şaka yapmıyorum.. bu gerçek. Artık Bayramiç ilçesinin ismi AB'de resmi olarak yer alıyor. Peki bu nasıl oldu...

Bu Bayramiç Beyazı ile oldu. İlçenin simgesi olarak kabul ettiğimiz Bayramiç Beyazı'nın tanıtım çalışmaları ile başladı. Sevinç ve gururla alınan belgenin başlangıcı 2008'de başladı ve yurt içinde coğrafi tescili alındı.

Hemen arkasından da fidan tescili alındı. AB serüveni ise 2016'da başladı. AB'nin 27 ülkesinde Bayramiç Beyazı ile Türk bayrağı dalgalanıyor. Artık Bayramiç Beyazı AB'de resmen tescillendi. Türkiye'de AB'de tescilli sadece 7 ürün var. Ve bu ürünlerden biri bizim ürünümüz Bayramiç Beyazı. Peki bu ne anlama geliyor. Bildiğiniz gibi yurt içinde son zamanlarda Bayramiç Beyazı'na çok talep vardı. Tabi bu bize yetmez. Daha ileri gitmemiz gerekiyor. Daha ilerisi neresi olur? Tabiki de yurt dışı.

Yurt dışına ürün ihraç etmek için belli kriterler var. Doğrudan direk ihraç yapmak için ise burada tescil edilmesinde çok büyük fayda var. İşte ürünümüz bu verilen belge ile daha kolay bir şekilde AB'ye ve buna bağlı olarak başka ülkelere ihraç edilecek. Bu yıl toplanacak olan ürünlerin bir kısmı tescilli ürün olarak AB ülkelerine gönderilecek. Sadece AB'de 27 ülke var. İşte bu ülkelere çok daha kolay bir şekilde ürünlerimiz ihraç edilecek.

Tabi bu başarı öyle kolay elde edilmedi. Bu başarının arkasında emek verenler var. Bunların başında da kuşkusuz Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan. Başkan Pehlivan bu işi başarmak için çok mücadele verdi ve sonunda başardı. Kendisini tebrik ediyorum. İlçeye önemli bir belge kazandırdı.

Bu da ilçemize çok büyük katkılar sağlayacak. Hem ülkemize hem de ilçemize önemli miktarda döviz girişi olacak. Buda doğrudan ilçe çiftçisine yansıyacak.

Bu belgeyi aldıktan sonra durmamamız gerekiyor. Bu başarıyı daha da artırmak lazım. Sırada başka ürünleri eklemek lazım. Tarımın en iyi yapıldığı yerlerden biriyiz. Kazdağları gibi önemli bir avantajımız var.

Burada yetişen lezzetli ve doğal ürünleri aynı şekilde dünyaya pazarlamamız gerekiyor. Bu konudau büyük tecrübe de kazandık. Bunu devam ettirirsek resmen sebze meyve deposu olacağız. Bu tempo ile devam ettiğimiz zaman çiftçi kalkınacak ve Bayramiç kazanacak.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.