çetin ticaret

ONBİR AYIN SULTANINDAN MÜMİN GÖNÜLLERE DÜŞEN BİR DAMLA NASİHAT

Kıymetli dostlar şu günler rahmet ve bereket mevsimi olduğu için dilimizde kalemimizde gönlümüzde hep Ramazan der.

741 0

Ramazan Taneri

Ramazan Taneri

Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Bereketüh..

Kıymetli dostlar şu günler rahmet ve bereket mevsimi olduğu için dilimizde kalemimizde gönlümüzde hep Ramazan der. Onbir ayın sultanından sîneye düşen bir nasihat şöyle diyor;
Ramazan ayı kendimizi unuttuğumuz yerde Allah’a olan kulluğumuzu bir kez daha hatırlamaktır.

Ramazan ayı namazlarımız, teravihlerimiz, teheccüdlerimiz ve samimi olarak gönülden tuttuğumuz oruçlarımız ile Rabbimize itaatimizi, sevgimizi, kulluğumuzu ifade ettiğimiz güzel bir zaman dilimidir. Oruç ibadetinde herhangi bir gösteriş yoktur ki oruç Rabbimizle yaptığımız gizli bir sözleşmedir, her gün için gönülden ‘İşittim ve İtaat ettim’ dediğimiz bir  antlaşmadır. 

Oruç her hali ile bir niğmettir ki ilk olarak Allah’a iman etmiş olmanın şükrüdür ve O’na olan kulluğumuzu muhabbetimizi göstermenin vesilesidir. İkinci olarak oruç ibadeti Allah’ın bize verdiği rızıkların kadrini ve kıymetini bizlere hatırlatır. Üçüncü olarak ise rızkı verenin ve asıl sahibinin Allah olduğunu hatırlatır. Bir başka yönüde ihtiyaç sahibi olanların durumunu anlamamızı sağlayan bir nasihatçidir oruç.

Oruç bizleri haramlardan günahlardan ve kötü davranışlardan koruyan bir kalkandır. Ramazan ayı manevi bir terbiye ve ahlak eğitimi aldığımız aydır. Oruç sadece bedenin aç kalması değildir. Oruç gözün, kulağın, dilin kısaca tüm bedenin oruç tutmasıdır.

Oruç muhabbetten hasıl olmuştur ki Rabbimize olan sevgimizi ifade etmenin vesilesidir. Gerçek muhabbet ve sevginin 3 şeyde belli olduğu söylenir;

• Kişi, sevdiğinin sözünü, Allah’ın sözünü, başkalarının sözüne tercih eder.

• Kişi, Allah’ın anıldığı meclislerde bulunmayı, başka ortamlarda bulunmaya tercih eder.

• Kişi, Allah’ın rızasını kazanmayı başkalarının rızasına tercih eder.

Söylediklerimizin dışında daha nice hikmeti var. Rabbim bizlere ifade etmeye çalıştığımız duygu ve düşünlere sahip olarak şu mübarek ayın faziletinden ve tüm hikmetlerinden  faydalanabilmeyi nasip etsin. 

Şu mübarek Ramazan ayının hürmetine Yunus Emre’nin sözleri ile dua edelim;
 
İlâhi Cennet evine  
Girenlerden eyle bizi
Yarın anda cemalini  
Görenlerden eyle bizi

Mahşerde halk ola hayran 
Çok yürekler ola büryan
Arşın gölgesinde seyran    
Edenlerden eyle bizi.

Bu dünyanın cefası çok  
Kimi aç gezer kimi tok
Şol mizanda sevabı çok   
Gelenlerden eyle bizi 
….Amin…Amin….Amin...

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.