çetin ticaret

RAMAZAN AYI VE ORUÇ

Selamun aleyküm. Allah’ın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun. Kıymetli kardeşlerim bir Ramazan-ı şerif ayına daha kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Rabbimize sonsuz şükürler olsun. 

950 0

Ramazan Taneri

Ramazan Taneri

Selamun aleyküm. Allah’ın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun. Kıymetli kardeşlerim bir Ramazan-ı şerif ayına daha kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Rabbimize sonsuz şükürler olsun. 

Ramazan hicri takvimin dokuzuncu ayıdır. Toplumumuzda Recep ve Şaban’la birlikte “üç aylar” olarak bilinen aylardandır. Ramazan ayının İslam dininde çok özel bir yeri vardır. Çünkü bu ay oruç ayıdır ve Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. 

Peygamber Efendimiz bir hutbesinde Ramazanı şerifin, müminlerin fert ve toplum hayatları, dünya ve ahirette kendilerine kazandıracağı faydalar açısından ne kadar büyük bir fırsat olduğunu açıklamakta; hiçbir ayırım yapmaksızın bütün müminlere büyük müjdeler vermektedir. Bunlardan biri de “Bu ay evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan bir aydır.” Müjdesidir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır…” buyurmuştur. Bir diğer hadisinde ise “Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” buyurarak Ramazan ayının önemine dikkat çekmiştir.

Ramazan içerisinde pek çok iyilik ve güzellik barındıran bir aydır. Müminlere farz olan oruç bu ay içerisinde tutulur. Yüce Allah (c.c) “Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun" (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar. Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır.

Müminlere orucun farz kılındığını ve oruçla ilgili açıklamaları Kuran-ı Kerimde yer alan Bakara suresinin 183.184.ve 185 ayetlerinden öğrenebiliriz:

183. Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. 

184. Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. 

185. (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin.

Kıymetli kardeşlerim, sevgili dostlar! Ramazan ayının hepimiz için hayırlara vesile olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum. Hayırlı ramazanlar…

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.